bayrak

gokce web reklam

Cumartesi, 04 Ekim 2014 09:09

Citroen C3 1.4 e-HDi Confort BMP STT E5

Yazan
Ögeyi Oylayın
(0 oy)

2002 yılında yollara çıkan C3, büyük bir değişime uğrayarak ikinci nesli ile otomobil severlerin karşısına çıktı. İkinci nesli ile daha dinamik bir yapıya kavuşan model daha sonra makyajlanarak günümüz versiyonuna kavuştu. İkinci nesilden itibaren

daha modern bir yapıyı yansıtan model hala eski C3’ten de esinlemeler taşıyor. E-HDi motoru ile yakıt tüketimi konusunda iddialı olan otomobil bakalım makyajlı versiyonuyla rekabetin bol olduğu B segmentinde ne kadar başarılı olacak?
Tasarım

 Model makyaj sonrası belirgin değişimlere uğramış. Öndeki geniş ızgarada kullanılan yuvarlak çizgiler yerini daha keskin çizgilere sahip bir yapıya bırakmış. Büyük değişim olarak ise gündüz LED’leri, sis farlarının hemen üzerinde konumlandırılmış. Ayrıca marka logosu, iki yana şeritler halinde uzatılmış. Krom görselli olması otomobilin radyatör ızgarasını ciddi anlamda şık kılmış. Ayrıca far tasarımıyla otomobilin agresif bakışlara sahip olduğu apaçık ortada. Bir Citroen klasiği olan geriye doğru uzatılmış ön cam göze çarpıyor. Bu sayede model geniş bir görüş alanı sunarken kabin içini de ferah kılıyor. Yan bölümde genel anlamda yuvarlak hatlar kullanılmış. Krom cam çıtaları bu bölümü şık kılmış ancak kapı kollarında kullanılanlar abartılı olmuş. İçleri karartılmış 15 inç jantlar aracın sportif karakterini nitelemiş. Bu jant grubunu beğenmezseniz model size ek olarak iki seçenek daha sunuyor. Arka bölümde ise stop grubunda değişimler yaşanmış. Far hatları siyah çizgilerle daha da belirginleştirilmiş. Aracın boyutlarına baktığımızda Citroen C3, 3941 mm uzunluğa, 1728 mm genişliğe, 1524 mm yüksekliğe ve 2466 mm aks mesafesine sahip. Bu değerler ile rakibi Ford Fiesta’dan 28 mm daha kısa, 36 mm daha dar, 29 mm daha yüksek ve 23 mm daha kısa aks mesafesine sahip.

 
Puan :
4Alper Güler
İç Mekan

 Model içeride sadelik ve teknolojinin birleşimi bir mekan sunuyor. Malzeme kalitesi başarılı ön konsolun alt bölümü sert plastik olsa da krom renkli plastik detaylarla kaliteli algılanması sağlanmış. Orta konsolda yer alan ekran yol bilgisayarı ve geri park kamerası konusunda size yardımcı oluyor. Ayrıca teknoloji paketi ile bu sisteme USB ve Bluetooth ve arka park sensörleri ekleniyor. Müzik sistemi bilgilerinin bir kısmını da bu ekrandan takip edebiliyorsunuz. Ancak bu sistemin konumlandırıldığı yer göz hizasının çok altında kalıyor. Ayrıca üzerinde yer alan küçük tuşlar kullanımını zorlaştırıyor. Eşya gözü konusunda vites önünde ve kapı kenarlarında genişçe alanlar sunulmuş. El freninin olduğu yerde de belli bir alan sunulmuş, ancak bu kısmı el freni inik konumda kullanmak zor. Önde ve arkada sunulan alan yeterli seviyede; ayrıca öndeki koltuklarının yan desteklerinin başarılı olduğunun da altını çizmek gerekir. Model bagaj alanı olarak da 300 litrelik bir alan sunmuş. Bu değer birçok rakibini kıskandıracak seviyede.

 
Puan :
3Alper Güler
Motor

 Citroen C3’de markanın ekonomi konusunda başarılı, turbo destekli 1.4 litre dizel motoru bulunuyor. 1398 cc hacmindeki bu motor 4000 d/d’de 70 Bg güç, 2000 d/d’de ise 160 Nm tork değeri sağlıyor. 5 ileri otomatikleştirilmiş şanzıman ile kombine edilen Citroen C3, 0-100 Km/s hızlanmasını 16.2 saniyede tamamlarken maksimum 165 Km/s hız değerine sahip. Bu değerler ile düşük bir performansa sahip olduğunu anlıyoruz. Fabrika verilerine göre karma tüketim değeri ise 3.4 litre olarak belirlenmiş. Biz testimiz sırasında sakin kullanımlarda 4.7 performanslı kullanımlarda 6.4 litrelik değerler elde ettik.
Puan :
2Alper Güler
Konfor & Yol Tutuş

 Modelde yumuşak süspansiyona yer verilmiş. Geniş yanaklı lastiklerin de katkısı ile C3 size konforlu bir sürüş sunuyor. Model içeriye rüzgar sesini ve motor sesini yansıtıyor. Yan destekli ve sert koltuklar uzun yolculuklarda yorulma süresini geciktiriyor. Bu konforlu yapı viraj performansı konusunda onu başarısız kılıyor. Yumuşak süspansiyonlar otomobilin fazlaca gövde salınımı yapmasına sebep oluyor.  Sınırları zorlanan C3 ise ilk kaymayı önden gerçekleştiriyor.

 
Puan :
3Alper Güler
Güvenlik

 Model 2009 yılında katıldığı çarpışma testlerinden dört yıldız ile ayrıldı. Çarpışma anında sürücünün kaval kemiği ve göğüs kafesi dışındaki tüm uzuvlarına tam koruma sağlarken, yolcunun ise sadece göğüs kafesi dışında ki tüm uzuvlarına tam koruma sağladı. Yandan araç çarpmalarında tüm uzuvlara tam koruma sağlarken sabit bariyer çarpmalarında ise göğüs kafesi dışında tüm uzuvlara ta koruma sağlamış. Arkadan çarpmalarda da boyun bölgesine kötü koruma sağlaması sebebiyle çarpışa testlerinden 4 yıldız alabildi.

 
Teknik Özellik

 
Teknik Özellikler
Motor:    1.4 e-Hdi    
Motor Hacmi:    1398 cc    
Silindir Adedi:    4    
Maksimum Güç:    70 Bg 4000 d/d    
Maksimum Tork:     160 Nm 2000 d/d    
Performans         
     0-100 km/s Hızlanma    16,2 s
     Maksimum Hız:    165 km/s
          
Frenler         
     Ön:    Hava Kanallı Disk
     Arka:    Kampana
          
Yakıt Türü         Dizel
Yakıt Tüketimi         
     Şehir İçi:    3,6 lt
     Şehir Dışı:    3,2 lt
     Karma:    3,4 lt
     Test:    4,7 lt
     CO2 Emisyonu    87 gr/km
Boyutlar         
     Uzunluk:    3941 mm
     Genişlik:    1728 mm
     Yükseklik:    1524 mm
     Dingil Mesafesi:    2466 mm
     Bagaj Hacmi:    300 lt
     Yakıt Depo Kapasitesi:    48 lt
     Boş Ağırlık:    1080 kg
     Lastik Boyutu:    185/65 R 15

Okunma 599 kez

gzlc logoCopyright© 2012-2018 www.güzelçamlı.com

Türkiye'nin Göz Bebeği Güzelçamlı'nın ilk ve tek portalı...

gokcelogo