Güzelçamlı tarihi

Rate this item
(0 votes)
güzelçamlı9Güzelçamlı bölgesi antik çağda, Pers İmparatorluğu'nun Anadolu 'yu işgali sonrasinda, aralarinda direniş amacıyla (Panionion) siyasi birlik oluşturan 12 lyon Kenti 'nin toplantı ve ayinler için bir araya geldiği, Poseidon Helikonios sunağının bulunduğu yer olarak ön plana çıkmıştir. Samsun dağı (Mykale) eteklerindeki ve küçük bir tiyatro şeklindeki sunak 1957-1958 de Yunan tarihi uzmanı Gerhard Kleiner 'in yönetiminde burada gerçekleştirilen kazılarla gün Işığina çıkartılmıştır. Bu anlamda,  bölge lyon kentleri konfederasyonu için sembolik bir başkent işlevi görmüştür.
Rate this item
(1 Vote)

Güzelçamlı Aydın ili sınırları içinde, Kuşadası 'nın kıyı şeridi üzerinden 25 km. güneyinde, Dilek Yarımadası - Büyük Menderes Deltası Milli Parkı 'na komşu bir sahil beldesidir. Sürekli yerleşik nüfusu 10000 kadar olup, turizm sezonunda bu nüfus yazlık sahipleri ile yaklaşık 50000'e, turistlerle birlikte de daha fazlasına erişmektedir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Rum kasabası olan ve Rumçamlısı diye anılan beldenin ahalisi, Kurtuluş Savaşı 'nda nihai Türk taarruzu

Rate this item
(0 votes)

Kuşadası Türkiye'nin Aydın iline bağlı bir ilçe. İlin kuzey batısında bulunan ilçe, Aydın il merkezine 71 km., İzmir il merkezine 95 km. uzaklıktadır. Ege Denizi kıyısında kurulu ilçe, Türkiye'nin önemli turizm merkezlerindendir. İlçenin alanı 264 Km2 olup, 2009 Yılı Adrese Dayalı Nüfus Sayımı sonuçlarına göre 81 295 kişi yaşamaktadır. Kuşadası yakınında Yılancı Burnu denilen yerde, Efes'e bağlı Neopolis ismi ile İonlar tarafından kurulduğu sanılmaktadır.

Rate this item
(3 votes)

 

1924 yılının şubat ayında Yunanistan’ın Kavala kentine 16 km mesafedeki Leftere köyünde bulunan Türkler 80 hane (400 nüfus) çoluk çocuk erkek kadın tavuklarını, köpeklerini, eşeklerini, eşyalarını ne varsa yanlarına alarak “1Nuhun Gemisi” gibi bir gemiye doluşarak Türkiye’ye İzmir’e yola çıktılar. Nihayet İzmir’e (Konak semtine) geldiklerinde, sahile çadırlar kurdular, bütün eşyaları ve hayvanlarıyla 7 gün kaldılar.

bann

gzlc logoCopyright © 2012 - 2021 www.güzelçamlı.com Türkiye'nin Göz Bebeği Güzelçamlı'nın ilk ve tek portalı...

gokcelogo