Tezgah Kiralarına Yüzde 50 İndirim

Rate this item
(1 Vote)

Kuşadası Belediye Meclisi’nin Mayıs ayı toplantısında alınan karar çerçevesinde, Davutlar Pazarı'nda 20 dükkan haricindeki tezgahların yanı sıra, İkiçeşmelik, Güzelçamlı ve Ege mahallelerinde kurulan semt pazarlarındaki tezgahlara yüzde 50 indirim uygulandı. Vatandaşlar indirimin meyve ve sebze fiyatlarına yansımasını beklerken, bu gerçekleşmedi.

"KAPALI PAZAR YERİ FİYATI DÜŞÜRÜLMELİ"

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan pazarcı esnafından Talat Yağcıoğlu, uygulamanın memnuniyetle karşılandığını ancak kapalı pazar yerinde indirime gidilmeden vatandaşa yönelik indirimin zor olduğunu aktardı. Yağcıoğlu “Semt pazarlarında tezgahları olan esnafın yüzde 99’unun kapalı pazar yerinde tezgahları var. Kapalı pazar yerinin ücretleri yıllık 11 bin liraydı, bu yıl 13 bin lira oldu. Kapalı pazar yerinde pazarcılarımızın çoğunluğu tezgah ücretlerini yatıramıyor. Semt pazarlarımızda yüzde elli düşüş oldu, bin 700 lira olan yere 850 lira veriyoruz. Ancak nabız düşmedi, tezgahlara yansımadı. Bu arada kapalı pazar yerlerinden vatandaş ve pazarcı olarak kaçış oluyor mu? Evet oluyor diyebilirim. Bir dönem önceki Belediye Başkanı Özer Kayalı ile birçok kez görüştük, kapalı pazar yerinde havalandırma yok, alt kat çok nemli oluyor. Arkadan kapı açılsın dedik, asansör işlevsel hale getirilsin dedik, ruhsatı yok dendi. Niyet olduktan sonra ruhsat da çıkarılır, asansör de çalışırdı. Bir de kapalı pazar yerinin durak ve otopark sorunu var. Bunların hepsini yeni başkanımız Ömer Günel’e de seçim çalışmaları sırasında anlattım" dedi.

"FİYATLARI ACARLAR ESNAFI BELİRLİYOR"

Pazarda fiyatları Acarlar Mahallesi'nden gelen esnafın belirlediğini aktaran Yağcıoğlu, şunları kaydetti: "Kapalı pazar yerinde üretici ile dışarıdan mal getiren özellikle Acarlar Mahallesinden gelen pazarcılar, ellerinde mal kalmaması için kalan ürünlerini hal fiyatlarından daha aşağı çekerek satabiliyorlar. Fiyatları Acarlar’dan gelenler belirliyor diyebiliriz. Pazar ve Pazartesi günleri kurulan Ege, İkiçeşmelik ve Güzelçamlı semt pazarlarındaki esnafın büyük çoğunluğu, Pazar günü haller kapalı olduğundan Davutlar pazarına gelen büyük pazarcılardan mal çekiyorlar. Tabi ki bu da fiyatları etkiliyor." Yağcıoğlu, çözümün kapalı pazar yeri fiyatının düşürülmesi olduğuna işaret ederek Başkan Günel'in soruna çözüm bulacağına inandıklarını belirtti.

Read 396 times

bann

gzlc logoCopyright © 2012 - 2020 www.güzelçamlı.com Türkiye'nin Göz Bebeği Güzelçamlı'nın ilk ve tek portalı...

Makale Görünüm Sayısı
128010

gokcelogo