Uzun balina (BALAENOPTERA PHYSALUS)

Rate this item
(1 Vote)

1998 YILI Şubat ayında Dilek Yarımadası Milli Parkta, Kavaklıburun koyunda karaya vurmuş olarak bulunan Akdeniz Balinasının iskeleti Kuşadası Belediyesi tarafından koruma altına alınmıştır. ( Kuşadası Belediye binasında sergilenmektedir )

Balinanın boyu 14,5 metre olup cinsiyeti ve ölüm nedeni saptanamamıştır. Ülkemizde iskeleti bir bütün olarak korunabilmiş tek tür olan ve Denizlerimizin en büyük, Dünya denizlerinin ise ikinci büyük memeli hayvanı olan bu tür Balinaların, Türk sularında da yaşadığı ispatlanmıştır. Boyları 18 – 21 metre arasında değişen bu tür balinalar akçiğerleriyle solunum yapmakta olup, omurga sayısı 42 – 65 arasında değişmektedir. İki parçalı kalça kemiği ise omurgalarla kaynaşmıştır. Kulak kapakçıkları ve gözleri çok küçüktür.

Derileri sert değildir ve altında vücut ısısını koruyan kalın bir yağ tabakası vardır. Su fışkırtmasını ise kafasının yanında bulunan çift delikten yapar. 90 metreye kadar dalabilmektedirler. Kuyuruk kanatları birbirine kaynaşmıştır. Bu kaynaşma ile hareket anında kuyruk ucunda kuvvetli bir gücün doğması sağlanır. Bu güç 50 ton (45 – 75 ton arasında) dan ağır olan balinayı gerektiğinde saatte 48 km’ lik hıza ulaştırabilmektedir.

1998 YILI Şubat ayında Dilek Yarımadası Milli Parkta, Kavaklıburun koyunda karaya vurmuş olarak bulunan Akdeniz Balinasının iskeleti Kuşadası Belediyesi tarafından koruma altına alınmıştır. ( Kuşadası Belediye binasında sergilenmektedir )

Balinanın boyu 14,5 metre olup cinsiyeti ve ölüm nedeni saptanamamıştır. Ülkemizde iskeleti bir bütün olarak korunabilmiş tek tür olan ve Denizlerimizin en büyük, Dünya denizlerinin ise ikinci büyük memeli hayvanı olan bu tür Balinaların, Türk sularında da yaşadığı ispatlanmıştır. Boyları 18 – 21 metre arasında değişen bu tür balinalar akçiğerleriyle solunum yapmakta olup, omurga sayısı 42 – 65 arasında değişmektedir. İki parçalı kalça kemiği ise omurgalarla kaynaşmıştır. Kulak kapakçıkları ve gözleri çok küçüktür. Derileri sert değildir ve altında vücut ısısını koruyan kalın bir yağ tabakası vardır. Su fışkırtmasını ise kafasının yanında bulunan çift delikten yapar. 90 metreye kadar dalabilmektedirler. Kuyuruk kanatları birbirine kaynaşmıştır. Bu kaynaşma ile hareket anında kuyruk ucunda kuvvetli bir gücün doğması sağlanır. Bu güç 50 ton (45 – 75 ton arasında) dan ağır olan balinayı gerektiğinde saatte 48 km’ lik hıza ulaştırabilmektedir.

Read 4362 times
More in this category: « Kuşadası Tarihi Yerler

bann

gzlc logoCopyright © 2012 - 2021 www.güzelçamlı.com Türkiye'nin Göz Bebeği Güzelçamlı'nın ilk ve tek portalı...

.

gokcelogo