Rate this item
(0 votes)

Tükiye'deki Akdeniz foku saysı, Akdeniz'in her yerinde olduğu gibi, son asırda önemli oranda azalmıştır. Geçmişte fokları Türkiye'nin hemen tüm kıyılarında görmek mümkündü.
Türkiye'de yapılan çeşitli bilimsel çalışmalarda 40'den fazla faklı fok bireyi tanımlanmıştır. Kıyılarımızda yaşamakta fok sayısının 100'den az olmadığı tahmin edilmektedir. Dünyadaki Akdeniz foklarının ¼-1/5'i Türkiye kıyılarında yaşamaktadır.

Rate this item
(0 votes)

kedigiller ailesindedndir. Tüm pars alt türleri içinde irilerinden, belki de en irisi olan Anadolu Parsı'nın boyu kuyruğu genellikle 105-150 cm. yüksekliktedir. Ağırliği dişilerde 35-50 kg. erkeklerde 45-70 kg. civarında olmakla birlikte, 100 kg. ağırlığında bireylere zaman zaman rastlanmıştır. Genel olarak çok zarif ve çeviktir. Kürkünün rengi çok canlıdır. Sarı renk üzerine siyah beneklidir.

Rate this item
(0 votes)

DİLEK YARIM ADASI BÜYÜK MENDERES DELTASINDA YAŞAYAN SÜRÜNGENLER


TÜRLERİN İNCELENMESİ
Dilek Yarımadası Ulusal Parkından 4'ü kurbağalara, 2'si kaplumbağalara, 10'u kertenkelelere ve 8'i de yılanlara ait olmak üzere 2 klasise ait toplam 24 tür toplanmıştır. Örneklerin taksonomik ve bazı morfolojik özellikleri şu şekildedir:

Rate this item
(0 votes)

TÜRKÇE ADI      LATİNCE ADI

1-Topan Kefal    Mugil cepalus    
2-Ceran Kefal    Liza ramoda    
3-Altınbaş Kefal    Liza aurata     
4-Mauraki    Mugil saliens    
5-Levrek    Dicentrarchus labrax    

Rate this item
(0 votes)

BÜYÜK MENDERES DELTASINDA ÜREYEN KUŞ TÜRLERİ

Kızılboyunlu dalgıç Gavia stellata : En küçük ve en ince yapılı dalgıçtır. Yüzerken başını ve gagasını 30 derece açıyla yukarı doğru tutar, bu açı alt gaganın da yukarı doğru kalkık olmasıyla vurgulanır. Uçuşta kara gerdanlı dalgıçtan hızlı kanat çırpar ve ayakları kuyruk ucunu aşmaz. Üreme dışı giysisinde dalgıçların en beyaz yüzlüsüdür, özellikle erişkinin siyah gözleri öne çıkar, tepesi ve boyun arkası açık gridir, sırtında beyaz, ince ve kalın çizgiler vardır, böğrün gerisi siyahtır. Üreme giysisinde boyun önü kırmızıdır, uzaktan siyah gözükür. Uçuş sesi hızlıca tekrarlanan kısa bir gaklamadır. Turbalık ve tundradaki gölcüklerde yuva yapar, beslenmek için balık avlayabileceği büyük göllere ya da denize gider. Boyu 53 - 59 cm.

bann

gzlc logoCopyright © 2012 - 2021 www.güzelçamlı.com Türkiye'nin Göz Bebeği Güzelçamlı'nın ilk ve tek portalı...

.

gokcelogo